Zašto su važne interaktivne radionice?

Written by

Jedan od mehanizama obrane od cyberbulling-a predstavlja kontinuirani rad sa mlađim generacijama kroz interaktivne radionice….

Jedan od mehanizama obrane od cyberbulling-a predstavlja kontinuirani rad sa mlađim generacijama kroz interaktivne radionice. Kao osnovna prednost interaktivnih radionica jeste podizanje svijesti o problemima vezanim za cyberbullying, posljedicama koje nosi ova vrsta nasilja, kao i načinima prevencije. Kroz prezentacije, grupne aktivnosti ili otvorene diskusije na navedenu problematiku, mlađi učesnici mogu naučiti o različitim oblicima cyber-nasilja, kao i posljedicama koje donosi. Cilj je upoznati mlađe generacije kako prepoznati cyberbullying i kome se obratiti za pomoć.

Interaktivne radionice na temu prevencije cyberbullying-a se mogu provoditi u odgojno-obrazovnim ustanovama, zatim kroz projekte nevladinih organizacija. Drugim riječima, sama tematika zahtijeva multidisciplinarni pristup saradnje između škola i nevladinih organizacija, što omogućava stvaranje interaktivnih radionica kroz edukaciju i angažman stručnjaka kao voditelja istih.

Interaktivne radionice mogu biti osmišljene kroz scenarije i debate s ciljem pravilnog rješavanja sukoba. Navedena vještina je izuzetno važna, ne samo u problematici cyberbullying-a, nego i u svakodnevnom životu.

Interaktivne radionice imaju za cilj stvaranje sigurnog okruženja gdje bi sudionici mogli kroz otvoreni razgovor učestvovati u razmjeni mišljenja. Poznato je da većina mladih ljudi izbjegava razgovarati na temu cyberbullying-a zbog straha od osude. A upravo radionice ovakvog tipa, kroz dijalog mogu rezultirati rješavanjem navedene problematike. Ulaganjem u programe ovakvog tipa, zajednice mogu stvoriti okruženje koje će biti podrška za mlade u smislu osnaživanja. Kolektivnim angažmanom se može značajno doprinijeti u prevenciji cyberbullying-a promovisanjem kulture, poštovanja i uzajamne podrške.

“Objavljivanje ovog teksta je finansirano grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State). Mišljenja,
nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.“


“This article was funded by a grant from the United States Department of State. The opinions, findings and conclusions stated herein are those of
the author[s] and do not necessarily reflect those of the United States Department of State
.