U modernom dobu, s razvojem digitalnih tehnologija i sve više popularnih brojnih društvenih mreža, društvo se suočava s rastućim izazovima cyberbullying-a, ali tehnološki napredak postaje ključni faktor u oblikovanju inovativnih pristupa koji bi pomogli u rješavanju ove problematike. U ovom blogu istraživat će se popularni tehnološki trendovi i inovacije koji obećavaju inovativni pristup u prevenciji cyberbullying-a među najmlađim korisnicima.
- Filtriranje online sadržaja
Razvojem tehnoloških trendova, razvija se i popularnost društvenih mreža koje imaju veliki broj korisnika. Napredni filteri koriste tehnologiju selekcije koja omogućava prepoznavanje uvredljivog sadržaja na internetu. Takvi filteri mogu automatski blokirati potencijalno opasni sadržaj/teks/foto ili video snimak, ili isti označiti kao potencijalno štetan, te s tim pridonijeti brzoj intervenciji u uklanjanju tog sadržaja.
- Razvijanje „proširene“ i „virtualne“ stvarnosti
Integrisanjem „proširene“ i „virtualne“ stvarnosti u edukativne programe, moguće je pružiti interaktivna iskustva koja pomažu najmlađim korisnicima razumijevanje „Šta je to cyberbullying?“, te koje su posljedice. Razvijaju se simulacije, kao i virtualni treninzi koji pomažu u razvijanju empatije, ali i razumijevanju uticaja i posljedica ove vrste nasilja.
- Aplikacije prilagođene mentalnom zdravlju
Unaprjeđenjem tehnoloških trendova, razvile su se i mobilne aplikacije koje mogu pružiti podršku žrtvama cyberbullying-a, na način da sadrže savjete: suočavanje sa traumom, kao i praćenje mentalnog zdravlja. Ipak, u ovom slučaju, posebno se naglašava važnom stručne podrške koja podrazumijeva razgovor sa psihologom ili psihijatrom radi pružanja pomoći u očuvanju mentalnog zdravlja.
- Praćenje ponašanja na društvenim mrežama
Implementacija pametnih sistema koji prate ponašanje najmlađih korisnika na društvenim mrežama uz poštivanje pravila privatnosti, omogućava roditeljima/skrbnicima informisanost o aktivnostima svoje djece na internetu, te brzu intervenciju u slučaju potrebe.
Budućnost prevencije cyberbullying-a među djecom obećava značajne tehnološke inovacije koje bi, zajedno sa edukacijom i uz stručnu podršku stvorili sigurnije online okruženje. Konstantnim praćenjem tehnoloških trendova i pružanjem stručne psihološke pomoći predstavljaju ključne elemente u borbi i prevenciji cyberbullying-a, kao i oblikovanje pozitivne digitalne budućnosti za najmlađe korisnike interneta.
“Objavljivanje ovog teksta je finansirano grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State). Mišljenja, nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.“ “This article was funded by a grant from the United States Department of State. The opinions, findings and conclusions stated herein are those of the author[s] and do not necessarily reflect those of the United States Department of State”. | ![]() |