Efikasne strategije za roditelje/staratelje koje se koriste u cilju sprječavanja ili prevencijecyberbullying-a

Written by

U digitalnom svijetu, veoma je važno poznavati i pratiti efikasne strategije koje se koriste u cilju sprječavanja ili prevencije cyberbullying-a kod djece.

U digitalnom svijetu, veoma je važno poznavati i pratiti efikasne strategije koje se koriste u cilju sprječavanja ili prevencije cyberbullying-a kod djece. Roditelji/staratelji imaju ključnu ulogu u osiguravanju sigurnosti djece na internetu, te su iz tog razloga razvijene strategije koje mogu efikasno pomoći u zaštiti od cyberbullying-a.

  1. Pravila/smjernice: Jedan od koraka u stvaranju sigurnog online okruženja predstavlja razgovor između roditelja/staratelja i djece u kojem je fokus postavljanje strukturalnih smjernica za sigurno korištenje interneta. Smjernice/pravila uključuju razgovor o prihvatljivom online ponašanju, promovisanje pozitivnog ponašanja, uključujući i upoznavanje djece o rizicima cyber nasilja.
  2. Upotreba tehnoloških alata i postavki: Aktivno korištenje tehnoloških alata kao što su filtriranje sadržaja i kontrola/roditeljski nadzor i sigurnosne postavke na uređajima od djece predstavlja korak u prevenciji cyberbullying-a. Ovakvi alati mogu omogućiti roditeljima/starateljima da ograniče pristup pojedinim web stranicama i aplikacijama.
  3. Aktivna uloga roditelja/staratelja: Aktivno uključivanje roditelja/staratelja uključuje
    praćenje web stranica koje posjećuju djeca, s kim komuniciraju te kakve informacije dijele. Postavke privatnosti na društvenim mrežama omogućava roditeljima/starateljima da osiguraju online okruženje djeteta.
  4. Edukacija je ključna u borbi i prevenciji cyberbullying-a, te se s toga svakim blogom napominje važnost podučavanja djece o načinima prepoznavanja opasnosti na internetu, te važnosti poštovanja drugih kroz promovisanje pozitivnog online ponašanja.
  5. Praćenje emocija i ponašanja kod djece od strane roditelja/staratelja može ukazati na moguću izloženost cyberbullying-u. Otvorenim razgovorom s djecom osigurava se podrška i razumijevanje.
    Pažnja na aktivnosti djece na internetu zahtijeva proaktivni pristup i kontinuiranu komunikaciju koja uključuje otvoreni razgovor između djeteta i roditelja/staratelja. Upotrebom tehnoloških alata, uz aktivnu ulogu roditelja/staratelja, kao i otvoreni razgovor, moguće je stvoriti sigurnije online okruženje za djecu. Briga i pažnja o djeci u svakom smislu, pa i digitalnom, omogućava im da sigurnije online okruženje.
“Objavljivanje ovog teksta je finansirano grantom Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Department of State). Mišljenja,
nalazi i zaključci koji su ovdje navedeni pripadaju autorima i ne odražavaju nužno mišljenja, nalaze i zaključke Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.“


“This article was funded by a grant from the United States Department of State. The opinions, findings and conclusions stated herein are those of
the author[s] and do not necessarily reflect those of the United States Department of State
.